Relaxace na bavorský způsob
Odpočinout namožené svaly a odreagovat se v sauně je příjemné. V bavorském podání v Bayerwald sauně to bylo extrémně příjemné. Po mnoha kilometrech na strávených na běžkách v šumavských kopcích jsem vyzkoušel komplex s pěti saunami ve městě Zwiesel.

Do Zwieselu WaldBahnem
Na hraničním nádraží v Železné Rudě – Alžbětíně/Bayerische Eisensteinu nasednete na regionální zelený motorák WaldBahn a svezete se dvě stanice, dvanáct minut jízdy. Jízdenku si můžete koupit v automatu na nádraží nebo přímo ve vlaku. Z nádraží ve Zwieselu potom asi pět minut pěšky podchodem podle ukazatelů.

Sauna Bärwurz
teplota 50 °C, vlhkost 45 %
Alchymistický kotel v rohu místnosti vyluzuje nejroztodivnější zvuky a snaží se naplnit místnost vůní dřeva a kořenů. Okny do místnosti proudí denní světlo.

Bylinná sauna
teplota 55 °C, vlhkost 45 %
Z měděného kotlíku nad kamny uprostřed místnosti se odpařuje bylinný mix šalvěje a heřmánku. Tělo si hoví na vyhřáté dlažbě. Také bylinná sauna má mnoho oken.

Selská sauna
teplota 85 °C, vlhkost 15 %
V podkroví jednoho z domků je klasická sauna s jedním patrem a jedním oknem. Zdála by se tak obyčejná, dokud dovnitř nevehnal čerstvý vzduch pan lázeňský. „Trochu eukalyptu, může být?“ a už vydatně poléval rozpálené kameny vodou s eukalyptovým olejem. Teplota výrazně vzrostla. Potom točil ručníkem nad hlavou a rozháněl ohřátý vzduch. Nakonec každého individuálně dvakrát třikrát ovanul ručníkem seshora dolů, jednoduše „stáhnul“ horký vzduch přímo těsně před vás. Za rituál si vysloužil potlesk.

Sauna jako na posedu

teplota 90 °C, vlhkost 10 – 20 %
Žádné vycpané kořisti nehrozí, jen dřevem obložená chata. Ve falešném krbu plápolá oheň, nad krbem paroží.

Sauna plná světla
teplota 80 °C, vlhkost 10 %
Sauna uspořádaná do osmiúhelníku, v centru hřejí kamna a po obvodu svítí osm solných lamp.

Výřivka se slanou vodou
Venku na nádvoří dýcháte čerstvý vzduch. Voda obohacená dvěma procenty soli z Bad Reichenhaler jemně perlí a bublá, je vyhřátá na 34 °C. Tak proč si nevlézt dovnitř a nenechat ji na sebe působit?

Pár rad nakonec
Bylinkovou zahradu na dvoře sauny si v zimě neužijete. Pokud je sníh, nejlepší je nabrat si po sauně hrst a rozetřít po těle. Vstupné na celý den je 11 €. Nezapomeňte si vzít s sebou vlastní ručník. Půjčení erárního stojí zbytečná další eura navíc.

Více informací o sauně na www.bayerwald-sauna.de


Uveřejněno

v

od

Značky: