Podcast: Nedávejte čínským komunistům klíče od telekomunikací. Varoval ředitel BIS v Senátu

Zatímco prezident slavil na Žofíně s čínským velvyslancem 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky, senátor Pavel Fischer svolal do Valdštejnského paláce veřejné slyšení na téma národní bezpečnost a obchod s Čínou. O největší překvapení se v závěru slyšení postaral ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Vystoupil a důrazně varoval, že pokud dnes pouštíme Čínu do našich telekomunikačních sítí, dáváme tak od nich klíče nepřímo do rukou čínské komunistické straně. 

Stalo se tak v den, kdy Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost označil Čínu a Rusko za původce brutálních síťových útoků na jedno z českých ministerstev.

Dlouhá léta jsme si zvykli od Bezpečnostní informační služby slýchat jednou ročně, když ve veřejné výroční zprávě za předcházející rok zpravodajci upozornili na ruské špióny. A málokdy se zprávy nějak rozcházely s rokem předchozím. Aktivitu ruského velvyslanectví jsme začali považovat za jakýsi východní folklór.

O Číně každý rok čteme stále podrobněji. Země středu o naši republiku uprostřed Evropy projevuje nezvyklý zájem a čeští zpravodajci to zaznamenali. Číňané kromě svých klasických metod, tedy zaměstnat vysloužilé politiky ve firmách s čínským kapitálem, začínají proti nám pracovat systémově. 

Nejmenovaný generál

Zprávy o Číně a Rusku s nelibostí nese prezident republiky Miloš Zeman. Plukovníka Koudelku ostatně třikrát odmítl jmenovat do generálské hodnosti. I když je čtvrt století profesionálem české bezpečnostní komunity, který se obranou proti špionáži zabývá od samého kariérního začátku.

S varováním musejí začít vláda i prezident jako oprávnění adresáti informací zpravodajské služby něco skutečně dělat. Podle ředitele BIS právě tato vláda reaguje na jeho zprávy naprosto profesionálně, což prý dříve zvykem nebývalo. Možná k tomuto zvyku nepřispěl ani sám Miloš Zeman jako premiér. Se svými zpravodajskými službami vedl poziční válku po tzv. bamberské aféře. Zeman jako vysloužilý premiér ve své knize vyplísnil zpravodajce, že všechny služby můžeme beze zbytku zrušit a bezpečnost státu to neohrozí. A posléze už jako prezident, označil příslušníky BIS v televizním vysílání za čučkaře, aby s nimi zúčtoval definitivně.

Špioni ve ventilační šachtě

Ředitel zpravodajské služby popsal spektrum práce čínských špionů, od amatérského šplhání šachtami a špehování skrze mřížku ventilace, až po naprosto sofistikované metody cíleného elektronického sledování, odposlechu a kybernetických útoků na počítač či telefon zájmové osoby. Není úplně jasné, zda bychom se měli smát amatérským šplhajícím špionům nebo by nás smích měl okamžitě přejít. Zejména v kombinaci s čínskými technologiemi v mobilních sítích páté generace.

Klíče od našich telekomunikací i od naší země bychom skutečně neměli nikomu svěřovat. Naopak bychom se o ně měli postarat sami nebo s pomocí našich důvěryhodných spojenců. Zatímco Evropa bývala dříve v čele výzkumu a technologií, v posledních letech zaspala. A je tak co dohánět. Ať už se vydáme jakoukoliv cestou, před Čínou, která se na našem území snaží utrhnout co největší vliv, se musíme mít na pozoru, pokud chceme zůstat svobodnou demokratickou zemí.


Uveřejněno

v

od