Podcast: Play in new window | Download
Statistika nuda je, přináší však cenné údaje. To by ale muselo statistikům on-line sčítání lidu 2021 fungovat. A že se start dalšího státního IT projektu pro občana moc nepovedl, si povíme v tomto krátkém komentáři.
A pak že je statistika nuda! Další hřebíček do rakve českého e-governmentu zatloukli v sobotu ráno pracovníci Českého statistického úřadu. Pod náporem lidí se zhroutila služba internetového sčítání lidu. Zkusme statistikům uvěřit alespoň jednu věc, že doteď vyplněná data nejsou v ohrožení.
Statistická Schrödingerova kočka
Pár hodin po spuštění už bylo jasné, že servery neobstály. Nápor uživatelů systém nevydržel a poroučel se k zemi. Následovala omluva, rychlé záplaty, tisková prohlášení, briefingy, oznámení, že systém funguje, aby vzápětí znovu havaroval a znovu nastartoval. Popravdě sčítání připomíná slavnou Schrödingerovu kočku. Tentokrát statistickou. Lze jen velmi těžko odhadnout, v jakém stavu se právě teď nachází.
Nudní statistici se vzápětí stali terčem vtipů na sociálních sítích. Čekal snad někdo, že bude sčítání fungovat? Chodí to výborně, ale nesčítá to. Žerty stranou. Sami statistici večer před spuštěním žadonili: Nikdo není neomylný, pokud k pádu dojde, buďte k nám, prosím, shovívaví a zkuste se sečíst později. Což je samozřejmě pravda, sčítat se můžeme po internetu až do 9. dubna.
Přepálené starty
Pár zkušeností s přepálenými starty státních IT systémů tu máme. E-shop s dálničními známkami zřízený za desítky milionů na webové šabloně, která je zdarma. Nefungoval první dny. Žádosti o kompenzace zavřených restaurací? U těch shořel celý server i s podanými žádostmi. Registrace k očkování? První dny se systém ocitnul v naprostém chaosu.
Připomínám tedy dvě věci. První. On-line sčítání lidu stálo 150 milionů korun. My občané nemůžeme od státu dostat odpornější vzkaz, že na penězích nás daňových poplatníků nesejde. Druhá. Důvěra občanů. Je velmi křehká. Pokud tato vláda a úřednictvo chce ztratit poslední zbytky respektu, nechť nechá všechny služby padat. S ní pak spadne i základní důvěru občana ve schopnosti státu cokoliv zdigitalizovat.
Testovat, testovat, testovat
Přitom recept na ostré spuštění je jednoduchý. Říká se mu testování a opakovaně ho zdůrazňuji. A ve státní správě o testování zřejmě ještě neslyšeli. Při vývoji nové služby pro si zkrátka najmete partu testerů. Ti nasimulují předpokládanou nálož požadavků. A ještě k tomu přiloží něco navíc. Monitorují, co se děje se zkoušeným systémem. Výsledek testu napoví, co posílit a kde je problém.
A tak se tedy ptám. Je to po všech těch kolapsech takový velký problém ušetřit z rozpočtu projektu trochu více peněz na testování? Testovací protokoly sčítacího systému taky určitě někde leží. Protože neotestovaný IT systém by si přece český stát od dodavatele nepřevzal. Nebo se pletu?